Podsumowanie projektu „Zmieniamy naszą społeczność lokalną”.

W dniu 15.12.2016 r. grupa uczniów z klasy IIA oraz IIIA, wraz z opiekunem Katarzyną Tomaszewską, uczestniczyła w podsumowanie projektu „Zmieniamy naszą społeczność lokalną”. Uroczyste zakończenie odbyło się w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie, przy licznie zgromadzonej młodzieży z pozostałych siedmiu szkół, które również brały udział w podobnym projekcie.

Zespół Szkół im. Orląt Lwowskich w Urzędowie już od wiosny, brał udział we wspomnianym wyżej projekcie. Przedsięwzięcie to dofinansowane było ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, a realizowane przez Fundację Błogosławieni Ubodzy w 8 szkołach z małych miejscowości województwa lubelskiego.

Pierwszym etapem, po wybraniu tematu kampanii, było zaprojektowanie ulotki i plakatu podejmujących dany problem. Następnie młodzież wystąpiła w dniu 10.11.2016 r. w Ośrodku Kultury w Urzędowie, w ramach XXX Dni Kultury Zdrowotnej, z prezentacją pod hasłem „Pszczoły przyjacielem człowieka”.

Kolejnym etapem w kampanii był pochód uczniów naszej szkoły ulicami Urzędowa, w dniu 16 listopada, w trakcie którego dominowały żółto – czarne barwy, na znak solidarności z pszczołami. Przebrani w ten sposób uczniowie wznosili następujące hasła: „Nie truj pszczół!“; „Pryskaj z głową!“; „Ratujmy pszczoły!“; „Pszczczoła to przyjaciel“ oraz rozdawali przechodniom ulotki informujące o problemie. Zawieszane były również, przygotowane na tą okazję, plakaty.

Pod koniec listopada, w lokalnej Gazecie Urzędowskiej, ukazał się artykuł, dotyczący wszystkich działań.

W dniu 7 grudnia miało miejsce podsumowanie wszystkich działań, które zostały zaprezentowane całej szkole. W związku z tym w jednej z klas powstała wystawa zdjęć oraz wszystkich materiałów związanych z kampanią. Młodzież, jak i nauczyciele, chętnie podziwiali przygotowaną wystawę, częstując się przygotowanymi słodkościami. Na zakończenie Pan Dyrektor A. Rolla, uczestnicy projektu, jak i uczniowie którzy spontanicznie przyłączyli się do kampanii, zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Podjęte działania dały nam przede wszystkim satysfakcję, że być może przyczyniliśmy się do większej wrażliwości społeczeństwa na problem, który dotyka nie tylko pszczół ale i ludzi. Chcieliśmy, aby mieszkańcy Urzędowa zrozumieli, że szkodzą również sobie, co zrozumiał dawno temu Albert Einstein, mówiąc: Gdyby pszczoła zniknęła z powierzchni planety, ludziom pozostałyby cztery lata życia. Bez pszczół nie ma zapylania, a więc też roślin, zwierząt i ludzi.

Serdecznie dziękujemy za wsparcie w realizacji projektu osobom, które formalnie w nim nie uczestniczyły, a są to: Karolina Gałat, Karolina Cieślicka, Ilona Stanisławek, Natalia Brzózka, Mikołaj Suchanowski, Patryk Łaciński.

Więcej informacji można znależć na stronie  Zespołu Szkół -CKZiU pod adresem  http://www.zs-urzedow.pl/

K. Tomaszewska

Opublikowano: 04 stycznia 2017 16:06