11 listopada 2016r. we Lwowie

Święto Niepodległości Polski we Lwowie - 11 listopada 2016 roku

W dniu 11 listopada 2016 r. delegacja i poczet sztandarowy Zespołu Szkół – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Orląt Lwowskich w Urzędowie uczestniczyli w obchodach Święta Niepodległości Polski we Lwowie.

Uroczystą Mszę Świętąw intencji Ojczyzny z okazji 98 rocznicy odzyskania niepodległości w Bazylice Metropolitalnej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny we Lwowie celebrował ks. infułat Józef Pawliczek. Zwracając się do wiernych w homilii, podkreślił wagę tego święta mówiąc: „To tutaj 1 kwietnia 1656 roku król Polski Jan Kazimierz złożył uroczyste ślubowanie, oddając Polskę szczególnej opiece Matki Bożej. To we Lwowie po raz pierwszy zwrócono się do Matki Bożej tytułem Królowo Polski. Tamte wydarzenia przyczyniły się do mobilizacji narodu w walce o niepodległość”,mówił wikariusz generalny archidiecezji lwowskiej.

Dalsza część obchodów miała miejsce na Cmentarzu Obrońców Lwowa. To tam na pomniku chwały widnieje napis „Mortuisunt, utliberivivamus” („Polegli, abyśmy żyli wolni”). Przy zbiorowej mogile Nieznanych Żołnierzy stanęła warta honorowa harcerzy, poczty sztandarowe polskich towarzystw, organizacji i szkół.

Następnie konsul generalny RP we Lwowie Wiesław Mazur, delegacje z Ukrainy i Polski złożyli biało-czerwone wieńce i kwiaty oraz zapalili znicze.

„To jest część historii Polski. Tutaj spoczywa wielu bohaterów, od powstania kościuszkowskiego, poprzez powstania styczniowe, listopadowe, obrońcy Lwowa. Mnóstwo ludzi, którzy walczyli o to, żebyśmy dzisiaj byli wolnym krajem. Składając dzisiaj wieńce byłem szczęśliwy, że mogłem tym ludziom oddać hołd tu we Lwowie. Bo dzisiaj Polska jest pięknym, wolnym, europejskim państwem i dlatego tym ludziom należy się szacunek. Łezka w oku się kręci, że na tym przepięknym cmentarzu jest coś takiego co trudno wyrazić słowami”  – powiedział Wiesław Mazur, konsul generalny RP we Lwowie.Uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem „Roty” Marii Konopnickiej.

Młodzież i delegacja z Urzędowa zapaliła następnie znicze na grobach bohaterów poległych za ojczyznę na cmentarzu Łyczakowskim, Janowskim i cmentarzu żołnierzy z 1939 roku - Hołosko.

Dyrektor i uczniowie Zespołu Szkół w Urzędowie składają podziękowania Panu Andrzejowi Kudlickiemu – biuro turystyczne Quand za organizację wyjazdu do Lwowa i Panu Andrzejowi Majowi Staroście Kraśnickiemu za ufundowanie wieńca i zniczy.

My Urzędowianie w kraju i za granicą pamiętaliśmy o wszystkich obrońcach Ojczyzny irazem z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą 11 listopada krzyknęliśmy jednym głosem: „Niech żyje niepodległa Polska!”, … „Niech Bóg błogosławi naszą wolną, niepodległą, suwerenną Ojczyznę! Niech Bóg błogosławi nam, którzy w niej żyjemy! I niech Bóg błogosławi naszym rodakom rozsianym po całym świecie!”.

Więcej informacji można znależć na stronie  Zespołu Szkół -CKZiU pod adresem  http://www.zs-urzedow.pl/

Andrzej Rolla

Opublikowano: 30 listopada 2016 20:50

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

lwów_2016

Wyświetleń: 362

Wszelkie prawa zastrzeżone © Zespół Szkół - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Orląt Lwowskich w Urzędowie

Realizacja: Superszkolna.pl

Godło Polski i logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministra Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa serwisu internetowego Powiatu Kraśnickiego" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zaszyfrowany adres tej strony